« Úvod | Posametový výkřik o po... »

Filosof, který porodil animovaný film


Z mých starších laických objevů ve filosofii, o které se rád podělím....Filosof, který porodil animovaný film


----------------------------------------------------


Jak je krásné objevovat filosofii jako kolébku lidské mysli. Když se propojí v mozku střípky souvislostí, tak je možné nalézat možné otce a matky vynálezů okolo nás i když ve své době takový myšlenkový záběr mohl být pro leckoho k pohrdavému úsměvu a mysli o bláznovi, který staví logiku naruby.


Tak mohl být otcem animovaného filmu, svojí myšlenkou a výrokem, že "letící šíp stojí", právě filosof jménem Zenón z Eleje. Uvádí se letopočet 490 př.n.l.- cca 430 př.n.l., tedy drahně dříve nežli se jeho myšlenka zhmotnila do útulné podoby filmu. (viz např. vysvětlení na http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A9n%C3%B3n_z_Eleje, která k citovanému uvádí:


Letící šíp
Letící šíp pozorovaný v jakýkoliv okamžik svého pohybu se nachází na jednom místě, v kterém je de facto v klidu. Pokud je ale v klidu v každém okamžiku svého letu, znamená to, že je v klidu i v čase, což znamená, že se nepohybuje.


nebo diskuze k tomu na: http://www.aldebaran.cz/forum/viewtopic.php?t=649).


To co je zde psáno laicky ode mne, je tedy poněkud z jiného


pohledu nežli se, jak se mi jeví, zaobírají filosofové asi profesionálové. Tak jak se to propojilo mne, ryze prakticky, tak je Zenónův myšlenkový záběr vlastně principem kresleného filmu. Děj, "stojící " rozkleslen po jednotlivých časoprostorových změnách je posléze přenesen např. na filmový materiál, prosvěcován v jeho plynulém pohybu jdoucích obrázků, až to vytvoří dojem živého obrazu stvořeného děje, opět psáno laicky.


A tak bych rád dodatečně poděkoval Zenónovi, že nám postavil logiku naruby, zavařil mnohým profesionálním filosofům asi všech dob a hlavně, že vše mohlo být početím takového průmyslu, jako je kinomatografie, neboli film.


15.07.2010 23:48 | Autor: Dalibor Zvolský | stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se